Při provozu plynových kotlů může docházet k výskytu oxidu uhelnatého zejména v následujících situacích:

  • Nedostatečné větrání a přisávání vzduchu v místnosti, ve které je umístěn plynový kotel nebo ohřívač.
  • Nevytvoření potřebného tahu komínového tělesa.
  • Neodborná instalace plynového kotle nebo neoprávněná manipulace s kotlem.
  • Porucha nebo špatná a zanedbaná údržba kotle.
  • Nevhodné aktivity v místnosti s plynovým kotlem – vysoká vlhkost, prašnost, rekonstrukce.

Aby byl provoz plynového kotle bezpečný, je důležité dodržovat následující zásady:

  • Zajistit dostatečný přívod vzduchu do místnosti s kotlem.
  • Dbejte na pravidelnou údržbu a servis plynového kotle
  • Doporučujeme instalovat detektor oxidu uhelnatého a pravidelně jej testovat.
  • Zajistit funkčnost odvětrávacího systému a pravidelně jej čistit
  • Nepokoušet se o opravu nebo úpravu kotle bez odborných znalostí
  • Okamžitě kontaktovat vašeho servisního technika, pokud zaznamenáte jakékoli neobvyklé chování kotle nebo výskyt oxidu uhelnatého díky hlásiči.

Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý plyn bez zápachu a bez chuti. Jde o plynný jed, který je tvořen při nedokonalém spalování plynu v plynových kotlích, ohřívačích a dalších topných zařízeních. Pokud se tento plyn dostane do lidského organismu, může způsobit intoxikaci, která může být i smrtelná. CO se váže na hemoglobin v krvi místo kyslíku a zabraňuje tak využití kyslíku organismem. Při akutní intoxikaci a nedostatku kyslíku dochází k vážným poškozením mozku a dalších orgánů. Z toho důvodu je velmi důležité mít v domácnosti detektor oxidu uhelnatého. Pokud detektor signalizuje vysokou koncentraci oxidu uhelnatého, je nutné ihned zavolat plynáře a opustit prostor s rizikem úniku plynu. Pokud se vám podaří zachránit sebe i ostatní, kteří jsou s vámi v daném prostoru, je nutné okamžitě přivolat záchranku a při poskytování první pomoci důsledně dodržovat bezpečnostní postupy a pokyny operátora tísňové linky na čísle 155..

Otrava oxidem uhelnatým může mít různé projevy, v závislosti na koncentraci a době vystavení. Mezi nejčastější symptomy otravy oxidem uhelnatým patří:

  1. Bolest hlavy
  2. Závratě a nevolnost
  3. Zrychlený tep
  4. Dýchavičnost a zrychlené dýchání
  5. Únava a ospalost
  6. Zmatenost a dezorientace
  7. Zvracení

V případě většího vystavení oxidu uhelnatému se mohou objevit i těžší příznaky, jako jsou křeče, bezvědomí nebo dokonce smrt. Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými faktory, jako jsou migrény nebo nevolnost způsobená jídlem. Pokud se však objeví několik z výše uvedených příznaků zároveň a podezření na otravu oxidem uhelnatým je možné díky přítomnosti kotle, je důležité okamžitě opustit prostor, kde se nachází zdroj úniku oxidu uhelnatého, a vyhledat lékařskou pomoc. Tento stav může způsobit i špatné spalování v běžném kotli na tuhá paliva, nejenom plynové kotle.

Pokud najdete někoho v bezvládném stavu po intoxikaci oxidem uhelnatým, je nutné okamžitě zavolat záchranku, zabezpečit dostatečný přívod kyslíku a za žádnou cenu se nepokoušet nadechovat v plynem zamořené místnosti. Pokud jste vy sami v bezpečí, můžete pokusit se poskytnout postiženému první pomoc, ale v žádném případě nesmíte riskovat své vlastní zdraví a život.